Mantra nedir

Mantra‘nın kelime anlamı; zihni boşaltmak…

Ses ve oluşan titreşimler aracılığı ile kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, aklın hayallerden ve günlük satsafalardan kurtulmasını amaçlayan mantra müziği; zihni boşaltmak, konsantrasyonu artırmak, huzura ermek, zorluklardan kurtulmak için “tekrarlanan hece, sözcük ve sözcük gruplarının melodiyle birleşmesi” olarak tanımlanabilir.

Mantra müziğini hem dinlemeniz hem de söylemeniz tavsiye ediliyor. Dinlemekle de belirli titreşimler alınıyor olas da beraber söylendiğinde; kafatasındaki titreşim, beynin sol ve sağ hemisferlerinin dengelenmesini, kullanılmayan beyin hücrelerinin aktive olmasını, hormon ve enzimlerin daha dengeli salgılanmasını sağlıyor.

Konunun uzmanları, “Genç, uzun ve sağlıklı yaşamak için günde en az 7 dakika şarkı söyleyin!” diyorlar.

Mantra müziğinin toplulukla birlikte söylendiğinde daha da etkili olduğu, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış: Bireylerin – teker teker ölçüldüğünde herbiri farklı olan beyin dalgaları, mantra meditasyonu sırasında bir daha ölçüldüğünde tümünün eşitlendiği gözlemleniyor. Bu bulgu, birlikte şarkı söylemenin tek bir frekansta buluşmayı sağladığını ve ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Birlikte söylemenin oluşturdupu bu mucizevi sinerji, mantra meditasyonlarından sonra katılımcıların ifade ettikleri gibi; rahatsızlıkları / sıkıntıları yokediyor, dileklerin ve düşünceleirn kısa sürede gerçekleşmesini sağlıyor, hayatlarda bir iyileşme ve hızlanma yaratıyor.

Mantralarla Yoga

Mantra (Ses Titreşimi), Asana (Hareket), Pranayama (Nefes) ve Meditasyon‘u birleştiren ve birçok hareket serileri içeren bir çalışmadır. Meridyenler, sinir sisteminin güçlenmesi, salgı bezlerinin dengelenmesi prensibi ile çalışmanın yanı sıra omurgaya esneklik ve hiza getirir. Nefes çalışmaları ve mantralar, bilinçaltının eski travmalardan ve bizi sınırlayan inanç sistemimizden arınmasına yardımcı olur. Meditasyon tekniği, kişiye zihnin ötesine geçmeyi öğretir. Fiziksel, duygusal ve zihinsel boyutları hedefleyen bu bütünsel sistem, uygulayıcıyı fizikselin ötesindeki deneyimlere taşır. Bu ders yeni başlayanlar için uygundur.